Menu

V poslední době mají zákazníci i kuchaři větší zájem vyzkoušet nová jídla uvařená z jednoduchých lokálních surovin. Pokrmy z kořenové zeleniny a luštěnin jsou jak úspornější, tak i ekologičtější. Ale mohou být zároveň velmi chutné! Máme pro vás několik profesionálních triků, které vám pomohou úspěšně zařadit ekonomické suroviny do přípravy pokrmů.

Mrkev

Mrkev dokáže zazářit v jakémkoli předkrmu, salátu, příloze, ale i hlavním jídle! Záleží jen na tom, jak ji připravíte.

  1. Nakládaná. Nakládaná mrkev chutná skvěle v sendvičích, Buddha miskách a asijských jídlech. Stačí jen tenké plátky mrkve naložit do teplé vody s octem, cukrem, solí a kořením, například s česnekem a hořčičnými semínky, a nechat stát nejméně 12 hodin.
  2. Fermentovaná. Fermentované mrkvové špalíčky jsou křupavé, pikantní a velmi zdravé! Zkuste nechat mrkev zkvasit s česnekem, zázvorem nebo chilli papričkami.
  3. Restovaná. Při této klasické metodě přípravy se karamelizuje v mrkvi obsažený cukr, takže se dokonale zdůrazní všechna její sladkost. Restovanou mrkev ochuťte česnekem a Knorr Tymiánem  a přidejte ji do salátů nebo jiných pokrmů.
  4. Sous vide. Touto metodou připravíte mrkev, která bude mít bohatou typickou chuť, ale nebude příliš měkká. Po uvaření v páře lze mrkev orestovat na másle a čerstvých bylinkách nebo ogrilovat s grilovacím kořením Knorr Natural se 100% přírodním složením a udělat z ní tak hvězdu hlavního chodu namísto obvyklých klobás.

Celer bulvový

Celer bulvový je opravdu výjimečný — milujeme na něm jeho oříškovou chuť, ale i jeho jedinečnou strukturu a texturu. Stačí ho oloupat, potřít oblíbenou marinádou, zabalit do alobalu a upéct doměkka. Aby získal maximální plnou chuť, můžete ho nakonec ještě ogrilovat nebo opéct.

Jsou ale i další možnosti. Plátky celeru můžete nechat spařit, zabalit je do řasy nori, obalit v pivním těstíčku a vysmažit ve fritéze, čímž vytvoříte rostlinnou alternativu rybího masa. Celer je rovněž skvělý základ do polévek — například na krémovou celerovo-bramborovou polévku s kokosovým mlékem a koriandrovým olejem.

Bílé a červené zelí a hlávková kapusta

Košťálová zelenina se jen zdá být nudná. Zde je několik nápadů, jak ji připravit, abyste předvedli její veškerý potenciál:

  1. Orestované klínky bílého zelí podávané s křenovou omáčkou a pancettou.
  2. Orestované plátky bílého zelí glazované v bylinkovém oleji Primerba Provensálské koření, podávané s ječnými kroupami.
  3. Orestované plátky červeného zelí s arašídovou omáčkou, harissou a koriandrem. Vynikající s citrónovou rýží.
  4. Závitky z bílého zelí s klasickou masovou náplní a rajčatovou omáčkou.
  5. Závitky z červeného zelí plněné pohankou a žampióny, podávané s omáčkou s bílými žampióny.

Bílé fazole

Bílé fazole patří mezi nejlevnější luštěniny, avšak jejich kulinářský potenciál je nevyčerpatelný. Bílé fazole jednoduše uvařte a smíchejte s neutrálním olejem, čímž si vytvoříte skvělý základ na pyré nebo paštiku či pomazánku. Pak stačí jen přidat hořčici, křen, řepu, zkaramelizovanou cibuli nebo česnek na ochucení.

Měkké fazole lze rovněž okořenit a orestovat, díky čemuž budou mít křupavou slupku, ale uvnitř zůstanou krémové — vychutnat si je v této podobě můžete jako svačinku, předkrm nebo přílohu. Ochuťte je bylinkovou směsí All Italiana Primerba, česnekem, uzenou paprikou, kmínem Knorr z Indie, tymiánem nebo majoránkou a čerstvými plátky jablek.

Velké fazole můžete podusit v rajčatové omáčce nebo napíchnout na párátka, okořenit a orestovat.

Sledujte náklady na suroviny!

Pro nás kuchaře je chuť nejvyšší prioritou. Ve stravovacím průmyslu však tvoří náklady na suroviny velkou část výdajů, takže naším úkolem je najít tu správnou rovnováhu mezi nimi a chutí. A proto je naše práce tak zajímavá!

Levné suroviny jsou často nedoceněné. To je škoda, protože nízká cena neznamená špatnou chuť. Ba naopak — je potřeba jen trochu praxe, abyste dokázali vytvořit pokrmy, které uspokojí chuťové pohárky a zároveň vám ušetří peníze.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu