Potravinová pyramida graficky znázorňuje skupiny potravin, které jsou založené na své výživové hodnotě. Jde vlastně o jakési doporučení, jak by se měl člověk stravovat, aby si udržel pevné zdraví a tělo dostalo vše, co potřebuje. Podle této pyramidy lze snadno připravit, kontrolovat, plánovat a dodržovat správný jídelníček.
Standardně je potravinová pyramida rozdělena do čtyř pater. Podle toho, do jakého patra je určitá potravina zařazena, víme, jak často bychom ji měli konzumovat. Jednoduše platí pravidlo, že v čím vyšším patře potravina je umístěna, tím méně často bychom ji měli jíst.
Čtyři parta potravinové pyramidy
První patro pyramidy
Potraviny, které jsou umístěné úplně nejníž, tvoří tak zvanou základnu. Jde tedy o základní suroviny, které můžeme jíst nejčastěji. Patří sem zejména brambory, obiloviny, rýže, těstoviny – ideálně celozrnné. Přičemž nejlepším základním kamenem pro výživu a hlavním zdrojem energie pro člověka jsou právě obiloviny.
Těchto potravin můžete dle pyramidy sníst 3-6 porcí denně.
Druhé patro pyramidy
Zde najdete ovoce a zeleninu, ideálně v syrovém stavu. Tyto potraviny dodávají lidskému tělu vitamíny, minerály, vlákninu a jsou zdrojem ochranných látek.
Doporučený počet denních porcí ovoce je 2-4, doporučený počet zeleninových porcí je 3-5 denně.
Třetí patro pyramidy
Třetí patro se dělí na dvě poloviny. V první jsou obsaženy mléčné výrobky (mléko, jogurty, sýry) a v druhé je maso, drůbež, ryby. Tyto potraviny dodávají tělu potřebné bílkoviny. Doporučený počet denních porcí mléčných výrobků je 2-3, počet masových porcí by měl být 1-2 denně.
Čtvrté patro pyramidy
Tady se nachází potraviny, které jsou pro tělo nejméně přínosné, vhodné a zdravé, protože zvyšují hladinu cholesterolu. Patří sem cukr, sůl a tuk, zejména tedy živočišný tuk. Doporučený počet porcí za den je 0-2
Česká potravinová pyramida
Existuje i česká potravinová pyramida, která byla v roce 2013 vydána spolkem Fórum zdravé výživy. Ta je rovněž rozdělená do jednotlivých pater, jak už potravinovou pyramidu znáte, navíc ještě obsahuje „nejvhodnější“ a „méně vhodné“ oblasti potravin, podle kterých lépe vidíte, co byste měli jíst nejčastěji, a co naopak jen výjimečně.
Doporučení od Fóra zdravé výživy, které se hodí pro šéfkuchaře:
- připravujte pestrou stravu
- důležitá je i konzumace mléčných výrobků - nejlépe zakysaných
- na přípravu teplé i studené kuchyně používejte rostlinné oleje
- připravujte zejména libové maso bez viditelného tuku
- omezte smažené pokrmy
- vybírejte potraviny s nižším obsahem sodíku
- nepřisolujte zbytečně pokrmy
Vegetariánská potravinová pyramida
Potravinová pyramida existuje i ve variantě pro vegetariány. Variace na vegetariánský způsob stravování existují po celém světě a liší se kontinent od kontinentu. Vychází z pyramidy, kterou v roce 1998 sestavila organizace Oldways Preservation Trust a inspirací byla středomořská potravinová pyramida, které znázorňuje obecně zdravé stravovací návyky. Ovšem zatím neexistuje žádná potravinová ani výživová pyramida uzpůsobená pro vegany.
Jak využít potravinovou pyramidu v kuchyni?
Rádi byste se prezentovali jako restaurace, která nabízí i zdravé pokrmy? Pak se při přípravě pokrmů držte následujících kroků, které vyplývají z potravinové pyramidy:
- Zařaďte do svého menu zeleninové nebo ovocné pokrmy, případně nabídněte například saláty jako přílohu k masovým jídlům.
- Zařaďte do svého menu obiloviny, luštěniny, brambory, jáhly, ovesné vločky, celozrnné těstoviny či divokou rýži.
- Neopomíjejte zapojit mléčné výrobky, zejména pak ty kysané.
- Tučné maso zkuste nahradit rybami či drůbeží.
- Kontrolujte množství soli v pokrmech. Celkový denní příjem by neměl být vyšší než 5 g (cca 1 čajová lžička) na osobu. A to včetně solí, které jsou již skryty v potravinách a produktech.
- V kuchyni používejte sůl obohacenou jódem.
- Nabízejte ke svému menu čistou vodu – v rámci dodržování pitného režimu.
Vyzkoušejte tyto snadné postupy i vy, a posuňte tak svůj jídelníček na trendy zdravou a udržitelnou úroveň.