Servírování jídla je o prezentaci pokrmu s cílem zvýšit přitažlivost a zapůsobit na hosty. Naučte se základy servírování, techniky asijského způsobu podávání a tipy, které vás inspirují k vytvoření svých vlastních.
5 základních prvků servírování
- Vytvoření uspořádání - začněte nákresy a náčrtky a vizualizujte tak talíř. Inspiraci čerpejte z nějakého obrázku nebo předmětu. Sestavte „cvičný“ talíř a pracujte na realizaci své vize.
- V jednoduchosti je krása - zvolte si jednu ingredienci, na kterou se zaměříte, a prostor využijte ke zjednodušení prezentace. Změť všeho možného odvádí pozornost od hlavních prvků vašeho pokrmu a mohla by zmást hosty v tom, na co se mají soustředit.
- Rovnováha pokrmu - hrajte si s barvami, tvary a texturami tak, abyste se ujistili, že toho na hosty nebude moc. Prezentace by nikdy neměla přebít chuť a funkci.
- Zvolte správnou velikost porce - ujistěte se, že je na talíři správné množství ingrediencí, a že talíř pokrm doplňuje, není ani příliš velký ani příliš malý. Trefte ten správný poměr masa, těžké přílohy a zeleniny (lehké přílohy), abyste vytvořili nutričně vyvážené jídlo.
- Zdůrazněte klíčovou ingredienci - ujistěte se, že klíčová ingredience dominuje, a stejnou pozornost věnujte „doprovodu“. To se týká
Klasické podávání jídel
Klasická technika servírování využívá tři základní potravinové skupiny – těžkou přílohu (škroby), lehkou přílohu (zelenina) a hlavní prvek - ve specifickém uspořádání. Jednoduchým pravidlem klasického servírování je přemýšlení o talíři jako o číselníku hodin.
- Hlavní prvek: mezi 3. a 9. hodinou
- Těžká příloha: mezi 9. a 11. hodinou
- Lehká příloha: mezi 11. a 15. hodinou
Společné sdílení jídla je běžné, a to zejména v asijské kuchyni. Ačkoli je takové servírování náročné, můžete i tak použít esteticky příjemné doplňky a zajímavé nádoby nebo misky, jako jsou velké servírovací nádoby zvané lodičky (steamboat), napařovací bambusové košíky na knedlíčky dim sum, nebo třeba i banánové listy, kterými prezentaci ozvláštníte.
Omáčky: Vytvořte zdůraznění ve formě teček po okraji talíře nebo jako plochu na jedné straně talíře. Při nanášení omáčku na talíř zlehka nalijte nebo nakapejte, a to buď na jídlo nebo pod něj.
Tvarované ingredience: Chytře krájené nebo vytvarované ingredience mohou zvýšit vizuální přitažlivost pokrmů. Krájejte porce masa na podélné plátky, čímž vyzdvihnete jeho správnou propečenost a kvalitu. Nakrájené součásti pokrmu také umožňují poskytovat atraktivní výšku jídla a zajímavou strukturu a udržují talíř upravený a čistý.
Doplňky slouží jako akcent, který zkrášluje nebo zdůrazňuje barvu hlavního jídla. Má zvýrazňovat a doplňovat chutě pokrmu, ale ne je přebíjet. Zde je několik jednoduchých pokynů pro podávání doplňků:
- Vyhněte se vytváření hromádek v jednom rohu talíře.
- Dodejte záblesk barvy a tvarů uspořádáním doplňků kolem hlavního jídla
- Všechny ingredience by měly být vždy jedlé, takže se vyhněte používání nejedlých květů, zatočené citronové kůry, tyčinek skořicové kůry nebo dekoračních kostí apod.
- Přílohy a doplňky je nutné servírovat rychle, aby bylo zajištěno, že dorazí na stůl teplé.
Přihlaste se k odběru newsletteru
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru ještě dnes a nic Vám ze světa gastronomie neunikne. Budete dostávat informace o aktuálních trendech, inspiracích, předpisech nebo soutěžích. Navíc si budete moci podívat na videa od našich šéfkuchařů z celého světa. Nenechte si to ujít!