Menu

Balsamikový ocet (Aceto balsamico)

Je jako víno. Nejen proto, že se připravuje s velkou pečlivostí, ale také z toho důvodu, že stářím nabírá dodatečné chuťové hodnoty. Začíná se od vaření šťávy z čerstvě vymačkaných hroznů typu Lambrusco a Trebbiano. Zahuštěná šťáva se přelévá do velkého sudu a od té chvíle se zahajuje proces trvající minimálně 12 let, který dodává neopakovatelnou chuť. Aby se uvolnily další chuťové bukety, jednou za rok se obsah přelévá do stále menších sudů z různých druhů dřeva. Pro výrobu 1 litru tradičního balsamikového octa je potřeba okolo 140 kg čerstvých hroznů. Nejlepší balzamikové octy jsou uchovávány dokonce 20 let!

Tato exkluzivní tekutina se výborně osvědčuje jako doplněk do salátů, zálivek a marinád, ale také k ovoci a dezertům. Dobrým nápadem je také jeho využití při degustaci italských sýrů. Mozzarella a parmezán pokropené octem aceto balsamico zaručují nezapomenutelný chuťový dojem.

Vinný ocet

Může být považován za ideální bázi italských zálivek a marinád. Vinné octy – jak bílý tak i červený – vznikají z hroznového vína procesem kvašení a obsahují od 6 % do 10 % kyseliny octové. Vysoce koncentrovaný ocet je uchováván v malých sudech 10 - 15 let. Vinný ocet výborně zvýrazňuje chuť hovězího, telecího nebo jehněčího masa. Může také způsobit, že je vařená paprika stravitelnější. Je skvělým doplňkem salátů, marinované zeleniny a omáček. Tyto všechny přednosti způsobují, že vinný ocet je nezbytnou složkou italské kuchyně.

Olivový olej Extra virgin

Než je olivový olej nalit do tmavých lahví, musí splnit velmi přísné podmínky. Za prvé, počítá se čas. Od sběru oliv k lisování nesmí uplynout více než 24 hodiny. Tehdy olej dosahuje nízkou kyselost, nejlépe na úrovni 0,2 - 0,5 %. Za druhé lisování za studena. Díky tomu procesu se získá nejaromatičtější produkt. Bez žádných přídavků, bez rafinace. Rychlé lisování čerstvých oliv je vlastně začátkem a koncem výrobního procesu. Bod zakouření takto obdrženého oleje je 166 °C, což znamená, že se ideálně hodí k salátům a dresinkům, a také na pokropení polévek, těstovin a pečiva.

Olej z olivových výlisků

Jedná se o levnější alternativa olivového oleje, která se hodí ke smažení. Objevuje se také pod názvem rujo de olive, sansa di olive nebo pomace. Vzniká z výlisků nebo čerstvých, už vylisovaných oliv, ve kterých je stále ještě dost tuku. Oleje tohoto typu nemají takové výživové vlastnosti jako extra virgin, ale jejich bod zakouření je až 238 °C, díky tomu se ideálně hodí na smažení.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu