Rostlinná kuchyně! Máme pro vás tipy, jak na vegetariánské a veganské menu
Vegetariánské či veganské pokrmy jsou čím dál tím více trendy. Podle průzkumu je v české populaci v současnosti přes 21 % flexitariánů, tedy lidí, kteří omezují konzumaci živočišných produktů a nahrazují je rostlinnou stravou. A i oni se chtějí dobře najíst v restauraci.
Zahrnuje vaše menu v restauraci rostlinnou stravu?
Právě kvůli zmíněnému trendu se mění jak meníčka restaurací, tak i samotný typ provozoven. Ještě silnějším motorem je nyní covidová situace, kdy hostů v pohostinství obecně ubývá – proto se restaurace snaží dopřát svým strávníkům vše, co si jen přejí. A pokud je to právě rostlinná, podle lidí zdravější, strava, sem s ní.
V české republice je nyní přes 280 restaurací, které mají na svých dveří nálepku „Tady se najím rostlinně.“ Pro hosta je to jasné znamení, že si zde může vždy dát plnohodnotné rostlinné jídlo či že v kávě najde rostlinné mléko. Pokud vás zajímá, kde máte v tomto ohledu největší, a kde naopak nejmenší konkurenci, můžete se podívat na mapu provozoven, které zmíněnou nálepku mají. A pokud byste se i vy chtěli se svou restaurací na tuto mapu zařadit, stačí napsat na e-mail restaurace@rostlinne.cz.
Tento trend se navíc netýká jen České republiky. Rostlinnou kuchyni už připravuje i Alain Ducasse, ikona francouzské haute cuisine a majitel největšího počtu michelinských hvězd na světě. Stejně tak newyorský šéfkuchař Daniel Humm připravuje ve své restauraci jedenáctichodové menu, které je čistě rostlinné a hosté si za něj zaplatí 335 dolarů.
Kdy jindy začít než právě teď?
Nezapomeňte na benefity rostlinné stravy
Aby bylo vaše rozhodnutí podpořené pádnými argumenty, pojďme si připomenout, proč je rostlinná strava tou správnou volbou a jaké jsou její benefity.
- Zdravotní benefity - rostlinná strava má vliv na redukci hmotnosti, cholesterolu, reguluje krevní tlak i glykémii (hladinu cukru v krvi). Má preventivní vliv na vznik rakoviny, zejména tlustého střeva, prostaty a prsu.
- Více energie a lepší výkonnost – například držitel titulu mistr světa v thaiboxu super těžké váhy Jan Müller vděčí za své úspěchy i rostlinné stravě.
- Objevování nových chutí - s rostlinnou stravou se vám přirozeně rozšíří chuťové spektrum a jídlo si budete mnohem více užívat, navíc se po něm budete cítit lépe.
- Vliv na životní prostředí - studie tvrdí, že neustále se zvyšující populaci není možné nasytit živočišnou výrobou, která je náročná jak ekonomicky, tak ekologicky. Rostlinnou stravou by bylo možné nakrmit i země třetího světa.
Kde se inspirovat a co zákazníkům nabídnout?
Svým zákazníkům můžete nabídnout kuchyni nebo určité pokrmy zcela bez masa, založené hlavně na úplně odlišných složkách, anebo maso přiznaně a efektivně nahradit. Jak? Podívejte se, čím můžete nahradit maso a jaké jsou jeho alternativy.
Na čem postavit rostlinné menu? Vyzkoušejte některé ze základních surovin: obiloviny, zeleninu, ovoce, luštěniny a semínka. Vyzkoušejte také fytochemikálie někdy též označované jako barevné pigmenty, které jsou velmi zajímavou a důležitou součástí rostlinné stravy. Barevné pigmenty najdete téměř v každém ovoci a zelenině. Skvělým zdrojem jsou i ořechy, kakaové boby a zelený čaj. A například kurkuma patří mezi ty nejsilnější.
Připravte duhu na talíři
Jak se říká, jíme očima, a u rostlinné stravy to platí 2x tak. Myslete tedy na to, jaké suroviny kombinujete a skládáte na talíř. Inspirujte se touto duhou:
- Červená: rajčata, vodní meloun, guava
Tip: Vyzkoušejte třeba recept na vegetariánskou pizzu s rajčaty. - Oranžová: mrkev, batáty, mango, dýně, meruňky
Tip: Zkuste recept na čočkový prejt s dýní. - Žlutá: Pomeranče, citrony, grapefruity, papája, broskve, meruňky
Tip: Vyzkoušejte recept na nudle s mákem a pomerančem. - Zelená: špenát, kadeřávek, brukvovitá zelenina
Tip: Ochutnejte vegetariánský burger se špenátem. - Zeleno-bílá: brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák
Tip: Naservírujte hostům nugetky z květáku. - Bílo-zelená: česnek, cibule, chřest, pažitka
Tip: Těstoviny s chřestem si zamilujete. - Modrá: borůvky, hroznové víno, švestky
- Červeno-fialová: hrozny, švestky, bobulovité plody
- Hnědá: hnědá rýže, luštěniny
Tip: Vyzkoušejte salát třeba s luštěninou a se švestkami.
Nezapomínejte na tuky, které by mělo vydatné jídlo také obsahovat. Vybírat můžete z avokáda, oliv, ořechů jako arašídy, mandle, kešu, makadamové, pekanové, lískové…, semínek jako slunečnicová, dýňová, lněná nebo chia, rostlinných olejů a obilovin jako celozrnné těstoviny, bulgur, ovesné vločky nebo quinoa či ze sójových bobů.
Dále pro vás máme tipy, jak připravovat zeleninu s chutí! Také se podívejte, jaká vegetariánská jídla můžete chystat na zimu. Anebo si přečtěte, jak na lehké a vegetariánské jídlo.
Stále se ještě ptáte, zda by měla vaše restaurace nabízet vegetariánská jídla?
Související články
Rostlinné recepty (2)
Související produkty
UFS Academy: Portál pro online školení profesionálních kuchařů
- Školení vytvořilišéfkuchaři z celého světa.
- Videa sledujete neomezeně.
- Školení jsou ZDARMA a bez reklam.
- Přihlášení trvá jen 30 vteřin.