Servírování jídel je o volbě aranžovacích technik, které zvýší chuť a zanechají skvělý dojem. Seznamte se se základy, asijskými technikami aranžování a tipy, pomocí kterých se můžete inspirovat k tvorbě vlastních konceptů.
5 základních prvků servírování
- Struktura: Začněte s nákresy a skicami, kterými si talíř vizualizujete. Inspirovat se u toho můžete podobou nějakého obrazu nebo pěkného dekorativního předmětu. Pak si připravte testovací talíř, na kterém budete pracovat při realizaci svého návrhu.
- Jednoduchost: Vyberte si hlavní ingredienci, na kterou se v prezentaci zaměříte. Udržte kolem ní na talíři dostatek prázdného prostoru. Chaos může odvést pozornost strávníků od hlavní části jídla jinam.
- Vyvážení: Hrajte si s barvami, tvary a texturami tak, abyste docílili toho, že strávníci jimi nebudou přehlceni. Prezentace by nikdy neměla přebít chuť a funkci jídla.
- Porce: Dbejte na správné množství ingrediencí a na to, aby talíř seděl k pokrmu, aby nebyl ani příliš velký, ani příliš malý. Určete správný poměr bílkovin, sacharidů a zeleniny, abyste vytvořili nutričně vyvážené jídlo.
- Klíčový prvek: Dbejte na to, aby vynikla hlavní složka jídla, a věnujte pozornost i jejím doplňkům. Tedy ostatním prvků na talíři, jako jsou přílohy, omáčky a dokonce i vzhled samotného talíře.
Klasické servírování pokrmů
Klasická technika servírování staví na třech základních potravinách: příloha, zelenina a hlavní jídlo - ve specifickém uspořádání. Známým návodem klasického servírování je představit si talíř jako ciferník hodin.
- Hlavní jídlo: mezi 3. a 9. hodinou
- Příloha: mezi 9. a 11. hodinou
- Zelenina: mezi 11. a 3. hodinou
Sdílení jídla mezi více hosty je běžné zejména v asijských restauracích. Aranžování bývá náročné, pomohu vám estetické ozdoby a zajímavé misky nebo nádoby, jako jsou malé ochutnávky, košíky dim sum nebo dokonce banánové listy.
Omáčky: Vytvářejte z ní akcenty v podobě teček podél hrany talíře nebo vytvořte tvarovaný obrazec ve vybrané části talíře. Při nanášení ji lehce nalijte nebo nakapejte na talíř buď nad pokrm nebo pod něj.
Tvarované přísady: Chytře seříznuté nebo vytvarované ingredience mohou zvýšit vizuální atraktivitu pokrmů. Řízky z masa krájejte šikmo, abyste ukázali jejich propečenost a kvalitu. Tvarování do výšky dodává jídlu hloubku, strukturu a udržuje na talíři přehlednost.
Přílohy slouží jako doplněk, který oživí nebo zvýrazní barvu hlavního pokrmu. Jejich úlohou je sladit se s jeho chutí, rozhodně ne ji přebít.
Na závěr několik jednoduchých tipů na zdobení:
- Nehromaďte výrazné ozdoby jen v jednom koutu talíře.
- Prezentujte pestrou paletu barev a tvarů rozmístěním ozdob kolem hlavního pokrmu.
- Ozdoby by měly být vždy jedlé, takže se vyvarujte používání petrželových květů, citronových kroucenek, skořicových tyčinek nebo syrových bylinek.
- Proces zdobení by neměl trvat dlouho, aby se jídlo dostalo na stůl teplé.