Zhotovte si maketu
Před zahájením přípravy jídla je dobré zhotovit maketu snímku – jednoduchý náčrtek obsahující všechno, co chcete na fotografii ukázat. Usnadní a urychlí vám to práci a pomůže dosáhnout výjimečného efektu. Díky maketě bez problémů zvolíte úpravu talíře, kompozici snímku, rekvizity a osvětlení.
Aranžujte aneb jak na food styling
Food styling (v češtině aranžování jídla) a kulinární fotografie nemusí být vůbec náročné. Dnes už zvládnete kvalitní fotky i foťákem na vašem mobilu. Stačí pokrmy správně naaranžovat, nasvítit a mít správný úhel při focení. Pojďte se podívat na tipy a triky, jak docílíte dokonalých a lákavých fotek vašich pokrmů.
Vybírejte a upravte správně své ingredience
Samozřejmě platí, že čím fotogeničtější či zajímavější jídlo vyberete, tím lepší fotky budete mít. Nicméně pokud s focením jídla teprve začínáte, doporučujeme vybrat si na první focení pokrmy nebo ingredience trvanlivějšího rázu.
Předpokládejme, že vám focení zabere i pár desítek minut, proto není dobré učit se na dortech se šlehačkou, zmrzlinových pohárech nebo na takovém pokrmu, který po vychladnutí osychá a ztrácí svůj šmrnc. Začněte například pizzou, salátem, pečeným masem s jednoduchou přílohou nebo těstovinami či polévkou.
Nezapomeňte na dekorace, vybírejte je ale opatrně
Ozdoby a dekorace jsou nezbytnou součástí food stylingu a jedním z důležitých předpokladů dobré fotky pokrmu. Buďte ale opatrní, abyste vizuál tak zvaně nepřeplácali. Zaměřte se na dekorace, které logicky patří k danému pokrmu a které si s ním bude spojovat i laik. Děláte těstoviny? Pak by na fotce neměla chybět čerstvá bazalka nebo červenobílý kostičkovaný ubrus. Fotíte Aperol Spritz? Nezapomeňte na pomeranč, brčka a led.
Druhým krokem food stylingu pak může být například odhalení suroviny, která je ve vašem pokrmu unikátní. Děláte steak s pepřovým přelivem či bylinkami? Použijte je čerstvé i na fotku.
Opatrně volte i rekvizity, ale neopomíjejte je. Jednak doladí atmosféru pokrmu, navíc mohou dokonale barevně doladit celý obraz. Kombinujte. Máte červené maso? Přidejte zelené doplňky. Máte oranžovou dýňovou polévku? Přidejte černá slunečnicová semínky, bílou smetanu a zelené mikrobylinky.
Pokud už si troufnete na rychlé naservírování pokrmu na focení, přidejte další rekvizity, které k vaší kuchyni patří. Skvělými doplňky jsou dřevěná prkénka, ubrousky, naleštěné příbory, čerstvé květiny ve váze, prostírání, sklénky s odpovídajícím pitím, které se hodí k danému pokrmu. U dezertů by nemělo chybět čerstvé ovoce, nastrouhaná čokoláda a podobně.
Tip: Pokud budete cokoliv krájet, použijte opravdu ostrý nůž, aby váš řez byl čistý a přesný. Na fotkách pak vypadá profesionálně.
Nebojte se jídlo upravit
Pokud je potřeba zasahovat do samotného pokrmu, použijte vhodné náčiní. Detaily skvěle umístíte na jídlo pomocí pinzety, štětcem pak doladíte efekt rozprášení sypkých ingrediencí, můžete jím některé suroviny i očistit. Určitě se vám hodí i rozprašovač s vodou, abyste navodili svěží a čerstvý pocit z vašeho jídla.
Určitě nezapomeňte naleštit příbory, vycídit skleničky, otřít okraje talířů, utřít prach ze stolu a třeba i vyměnit vodu ve váze, pokud fotíte i květiny.
Osvětlujte
Denní světlo je nejlepším přítelem pro fotografa jídla. Měkké sluneční světlo zabraňuje vzniku ošklivě vypadajících stínů a zdůrazňuje přirozený vzhled jídla.
Nejlepší čas pro fotografování jídla jsou 2–3 hodiny po východu nebo 2–3 hodiny před západem slunce. Fotografovat můžete u velkého okna nebo venku. Abyste předešli případnému nedostatečnému nasvícení jedné strany jídla, je vhodné investovat do levné clony, která odráží světlo a redukuje množství stínů.
Pokud nemůžete fotografovat při denním světle, použijte k fotografování tmavou místnost a umělé světlo. Abyste dosáhli efektu slunečního světla, můžete použít jednoduchý difuzor tak, že na lampu přiložíte poloprůhledný pergamen nebo bílou tkaninu. Jídlo osvětlujte z boku, nikoliv zepředu.
Při fotografování jídla nepoužívejte blesk, s ním je snadné udělat přeexponovaný snímek s ostrými stíny.
Komponujte
Při fotografování dominují dva úhly pohledu – z ptačí perspektivy a z boku. Výběr vhodného úhlu závisí na jídle. Obědová jídla s komplikovanou úpravou obvykle vypadají lépe při pohledu shora, zatímco mnohovrstvá jídla, která je nutné překrojit (např. sendviče, tortilly), působí chutněji z bočního pohledu.
Mnoho jídel je dobré ukázat v širokém úhlu neboli pohledu, který zachytí celý talíř spolu s rekvizitami. Není to však pravidlo, které je třeba bez výjimky dodržovat. Někdy i detail jídla, třeba rozpouštějící se čokolády nebo roztaveného sýra, přitáhne zrak pozorovatele, kterému začnou téct sliny.
Editujte
Využijte aplikace k editaci fotek. Jde o nízký výdaj, který vám pomůže vytvořit snímky vynikající kvality. Kromě oblíbené Foodie – aplikace určené pro kulinární fotografie, může použít např. Snapseed, Pixomatic nebo VSCO Cam.
Pokud nechcete investovat do aplikace, můžete dokonce i s bezplatným softwarem nahraným do operačního systému provádět operace, které zlepší kvalitu snímku: srovnat a vystředit, nastavit jas, kontrast a sytost barev. Můžete také použít hotové filtry dostupné v aplikacích.
Odlište se
Snímky jídel by měly být vizitkou restaurace. Proto je tak důležité, aby odrážely charakter podniku a odlišovaly jej od konkurence. Abyste se odstřihli od kulinárních klišé, můžete třeba vždy fotografovat talíře, jež drží šéfkuchař, jídlo ve chvíli krájení, s rukama zákazníků sahajících po jídle nebo s použitím jiné rekvizity, která pro vás bude charakteristická. Vytvořením vlastního stylu posílíte značku restaurace v povědomí svých hostů.