Asijská kuchyně – Top 5 receptů
Asijská kuchyně se stává stále oblíbenější a častější volbou českých strávníků. Co všechno asijská kuchyně vlastně obnáší a znamená, jaké jsou zásadní suroviny pro asijské pokrmy a proč je lidé tolik milují?
Asijská kuchyně je nápaditá, rozmanitá, přitom celkem jednoduchá a rychlá. A přesně proto není tak složité zařadit několik asijských pokrmů do menu restaurace. Než se do toho ale pustíte, je dobré zjistit, jaké základní suroviny asijská kuchyně potřebuje, a jaké další benefity asijské pokrmy mají. Nutno podotknout, že si zde vyberou jak masožravci, tak vegetariáni či vegani. Asijská kuchyně totiž velmi nahrává rostlinné stravě.
Co je asijská kuchyně?
Pokud mluvíme o asijské kuchyně, máme na mysli jídla z Vietnamu, Thajska, Malajsie, Číny a Japonska. Jaké konkrétní pokrmy jsou pro dané oblasti typické?
Vietnam – odtud pochází známé a milované Pho, polévka s rýžovými nudlemi. Také Bún Chá, smažené závitky nebo plněné bagety Bánh Mi. Základem pro tato jídla je maso nebo tofu, koriandr, chilli a limetka.
Thajsko – thajská kuchyně je lehká a dobře stravitelná. Základním stavebním kamenem je kokosové mléko, kafrové listy, citronová tráva, zázvor, česnek, chilli a thajská bazalka. Nejoblíbenějšími pokrmy jsou červené, zelené a žluté kari nebo Pad Thai a také polévky Tom Kha a Tom Yam. Do thajských pokrmů patří hodně kešu ořechy nebo arašídy.
Malajsie – zde nejčastěji narazíte na tofu či tempeh, vejce, arašídy, cibuli, česnek a zázvor. Oblíbené pokrmy jsou smažená rýže se zeleninou nebo smažené nudle – ať už s masem nebo bez. Národním jídlem Malajsie je Nasi Lemak, rýže s arašídy, ančovičkami, smažené kuře, vajíčko natvrdo a pálivá omáčka.
Čína – klasická čínská kuchyně obsahuje hodně masa, rýže a hub, často smažené. Kromě toho můžete připravovat i vnitřnosti, které smažíte nebo napařujte. Nejoblíbenější jsou pak asi knedlíčky Dim Sun, které můžete plnit libovolnými surovinami.
Japonsko – zde kraluje sushi, polévka miso nebo ramen, sójové klíčky, mořské řasy a pořádná dávka wasabi. Většina mořských plodů a ryb se konzumuje zasyrova.
Top 9 surovin, které obsahuje asijská kuchyně
1) Sójová omáčka
Sójová omáčka je základ. Používá se často místo soli a hodí se jak do polévek, tak do omáček, do pokrmů ze smažené rýže a pochopitelně je nedílnou součástí sushi.
2) Rybí omáčka
Další surovina, kterou je nahrazována sůl. Samotná není rybí omáčka dobrá, ale věřte, že do pokrmů vietnamské kuchyně patří a dodává jim onu autentickou chuť.
3) Chilli omáčka nebo čerstvé chilli papričky
Pikantnost se vietnamské kuchyni nedá upřít a opět patří k autentickým chutím.
4) Ústřičná omáčka
S ústřičnou omáčkou chutná všechno lépe. I proto ji lze použít vlastně do jakéhokoliv vietnamského pokrmu
5) Kokosové mléko
Další stavební kámen vietnamské kuchyně. Potřebujete ho zejména na přípravu kari. Jen si ho nepleťte s kokosovou vodou, jsou to dvě naprosto odlišné věci.
6) Kari pasta
Kari past existuje nespočet druhů a urychlují pak přípravu jídel. Seženete ji jak hotovou, tak si ji můžete připravit i sami.
7) Čerstvý zázvor
Zázvor je zdravý, chuťově výrazný a dodává jídlu přírodní ostrost. Navíc je plný vitaminů. Hodí se do marinády, omáček nebo nakládaný k sushi.
8) Limetky
Limetky se běžně používají k zakapávání asijských jídel, což jim dodá kyselost a příjemnou svěžest. Rozhodně je ničím nezaměňujte, jejich specifická chuť je velmi důležitá.
9) Koriandr
Jestli asijská kuchyně staví na nějaké bylince, je to rozhodně koriandr. Najdete ho téměř ve všech pokrmech a je nedílnou součástí pro asijské pokrmy.
Dobrá zpráva pro všechny kuchaře a šéfkuchaře je, že asijská kuchyně je snadná a rychlá. Má ale i další plusy.
Benefity asijské kuchyně
- Jednoduchost: Při vaření asijských pokrmů si často vystačíte jen s několika málo surovinami. Základní jsme si zmínili už na začátku článku. K těm pak stačí přidat maso, tofu nebo krevety a můžete se pustit do vaření.
- Rychlost: Pokud máte pánev WOK, dokážete připravit jídlo během 5 minut.
- Dostupnost: Asijská kuchyně využívá zejména lokální suroviny, které jsou u nás již běžně k dostání. Další zásadou jsou suroviny čerstvé, pro nás opět běžně k dostání paprika, cibule, fazolky, zázvor, mrkev, zelí, chilli papričky… Pak pochopitelně maso, tofu nebo mořské plody.
- Vhodná pro všechny: Ano, z vietnamských jídel si vyberou jak masožravci, tak vegetariáni, ale také vegani, navíc i lidé s intolerancí třeba na laktózu nebo na lepek.
- Zdraví: Asijská kuchyně obsahuje mnoho zmíněných čerstvých surovin, které jsou také zdravé pro naše tělo. Rýže nebo rýžové nudle jsou zdravé sacharidy a například vývary Pho nebo směs Pad Thai nejsou nijak tučná jídla.
Top 5 receptů z asijské kuchyně, které stojí za to vyzkoušet
Vyzdvihneme zde několik receptů, které rozhodně stojí za to se naučit a dát je ochutnat svým hostům v restauraci.
1) Asijská křupavá kachna je jedním z nejoblíbenějších masových receptů vůbec. Rozhodně ji vyzkoušejte, věříme, že ji rádi zařadíte do pravidelného jídelníčku.
2) Pad Thai, který jsme zde již jmenovali. Připravit ho můžete jak s kuřecím masem, tak s tofu nebo také s krevetami. Přitom postup pro přípravu bude pro všechny varianty velmi podobný.
3) Žluté kari, další klasické thajské jídlo, které je u nás dost oblíbené. Opět platí, že tento pokrm můžete podávat jak s masem, tak s tofu nebo s krevetami a každá varianta si najde své strávníky.
4) Veganský ramen je skvělá polévka, kterou jistě potěšíte své hosty, pokud se zaměřujete na rostlinné menu.
5) Také jsme zde zmínili Banh Mi bagety, luxusní asijský street food, který je snadný na přípravu a ve finále udělá hodně parády.
Věříme, že nyní jste odhodláni vyzkoušet nové postupy ve své restauraci a zkusíte oddat se novým trendům, postupům i chutí!
UFS Academy: Portál pro online školení profesionálních kuchařů
- Školení vytvořilišéfkuchaři z celého světa.
- Videa sledujete neomezeně.
- Školení jsou ZDARMA a bez reklam.
- Přihlášení trvá jen 30 vteřin.