Parmentier ovšem ve vězení zjistil, že brambory nejsou nejen nebezpečné, ale že jsou vlastně docela chutné. A tak hned, jakmile se dostal z vězení, začal tuto surovinu protěžovat a zkoušel ji upravovat nejrůznějšími způsoby – tak vznikla právě i bramborová kaše, která se o několik století později stala velmi oblíbeným pokrmem jak v domácí kuchyni, tak i v restauracích a dalších velkých provozovnách.
Jaké brambory se hodí na přípravu bramborové kaše?
Na přípravu té nejlepší bramborové kaše se nejlépe hodí brambory varného typu C neboli brambory na pyré. Mají sice drsnější slupku, ale jejich dužina je bílá, škrobovitá a moučnatá. Po uvaření se takové brambory doslova rozpadají, proto jsou vhodné pro přípravu kaší. Mimo to se hodí i na nejrůznější bramborová těsta, knedlíky, bramboráky, bramborové placky či na hranolky.
Jak připravit tu nejlepší bramborovou kaši?
Ideální bramborová kaše je krásně nadýchaná, vláčná a stálá. Jak takovou kaši připravit? Na 10 porcí budete potřebovat:
- 2,7 kg neoloupaných brambor varného typu C
- 200 g másla
- 0,5 l mléka
- Sůl na dochucení
Postup, jak připravit bramborovou kaši
- Brambory omyjte a oloupejte
- Nakrájejte je na čtvrtiny nebo osminy a dejte do hrnce s osolenou vodou
- Brambory vařte cca 20 minut (nebo do jejich úplného změknutí)
- Z uvařených brambor vylijte vodu a brambory prolisujte lisem na brambory
- Přidejte k bramborám máslo pokojové teploty a zašlehejte ho do brambor ručním šlehačem
- Do směsi přilijte teplé mléko a vyšlehejte kaši do hladka
- Hotovou kaši osolte dle vlastní chuti
Pokud hledáte způsob, jak bramborovou kaši připravit ještě snadněji a rychleji anebo připravujete kaši ve větším množství v restauracích nebo v jídelnách, pomůže vám Knorr bramborová kaše s mlékem. Má krásně žlutou barvu, přirozenou bramborovou chuť a v ohřevné vaně vydrží stabilní až 4 hodiny, během kterých nemění barvu ani neřídne.
S čím bramborovou kaši podávat?
Bramborová kaše se hodí například k těmto pokrmům:
- Filet Mignon
- Hovězí Bourguignon
- Hovězí Stroganov
- Crockpot Cube Steak
- Jehněčí kotlety
- Hovězí líčka
- Pštrosí vejce
- Treska v kukuřičné krustě
TIP: Vyzkoušejte náš recept na pečenou tresku s krustou z kukuřičných lupínků s dýňovo-bramborovou kaší anebo vepřové žebírko sous-vide s liškami a cherry rajčaty v lovecké omáčce.
Variace na bramborovou kaši
Pokud chcete bramborovou kaši nějak ozvláštnit, přidejte k bramborám ještě další surovinu. Tou může být například dýně, batáty, celer, hrášek, patizon, špenát, mrkev nebo křen.
Skvěle s bramborovou kaší ladí i některé bylinky, takže neváhejte kaši dochutit či dozdobit hladkolistou petrželí, pažitkou, libečkem nebo jarní cibulkou.
Lákají vás další recepty na bramborovou kaši? Naši šéfkuchaři si pro vás připravili brožuru s 20 recepty na její různé variace a sepsali pro vás detaily, proč je Knorr bramborová kaše a její příprava časově a hlavně finančně mnohem efektivnější než příprava tradičním způsobem.
Stáhněte si naši brožuru o bramborové kaši a posuňte své kulinářské umění zase o kousek dál.
Co dělat se zbylou bramborovou kaší?
Zbyla vám bramborová kaše a nechcete ji vyhodit? Nemusíte. Využijte ji na jiné oblíbené recepty. Vyzkoušejte třeba tyto:
- Placky z bramborové kaše: Do vychladnuté kaše přidejte vajíčka a hrubou mouku. Vytvořte těsto, ze kterého vytvarujete placky. Ty osmažte na pánvi na oleji nebo dejte péct do trouby rozehřáté na 200 stupňů na 20 minut. K bramborovým plackám pak podávejte uzené se zelím, dušený špenát, osmažené houby nebo je vyzkoušejte na sladko, třeba s mákem, marmeládou, povidly nebo s tvarohem.
- Bramborové krokety pečené v troubě: Ke kaši přidejte vajíčka, hrubou mouku, nastrouhaný sýr a čerstvé bylinky jako petržel, tymián, rozmarýn nebo koriandr. Ze směsi vytvarujte malé kuličky o průměru tři centimetry. Obalte je v trojobalu a pečte asi 20 minut v troubě rozehřáté na 200 stupňů.
Podívejte se také na recept na domácí bramborové krokety s delikátní omáčkou.
- Bramborové muffiny: Do kaše přidejte vajíčka, sýr feta, baby špenát, uzené maso pokrájené na drobné kostičky nebo oblíbený jamón pokrájený na kousky. Vše promíchejte, opepřete, přidejte oblíbené bylinky a směs nandejte do muffinových formiček. Pečte 40 minut ve vyhřáté troubě na 180 stupňů.