Dbejte na kvalitu.
Ideální možností je výroba vlastních těstovin. V takovém případě máte neomezené možnosti, od volby typu těstoviny až po použití zajímavých přísad jako třeba kaštanová mouka. Pokud však nakupujete sušené těstoviny, věnujte pozornost tomu, zda pocházejí z Itálie, mouka je bez konzervantů a umělých barviv a obsahují 100 % pšenice durum. Těstoviny se nikdy nesmí rozvařit, pokud se tak stane, nemůžete je servírovat.
Použijte méně známé typy těstovin a přísad.
Existuje více než 600 druhů těstovin, tak proč omezovat jídelníček pouze na ty nejznámější? Hostům to bude připadat zajímavé a jídla bude snadné odlišit. Hledejte zajímavé přísady k těstovinám – je to polovina úspěchu. Pappardelle se skvěle hodí ke králíkovi, šafrán dodá vznešenost každým těstovinám a játra se šalvějí chutnají výborně s tagliatelle.
Používejte různé techniky vaření, které oživí jídlo.
Přidáním těstovin do omáčky na pánvi omáčku nejen výborně promícháte, ale také ji zahustíte. Můžete také použít gril, aby těstoviny získaly křupavější strukturu. Pokud připravujete omáčku Alfredo, uvařte těstoviny v mléku a jídlo bude skutečně krémové. Také můžete těstoviny proměnit v křupavou lahůdku, pokud je usmažíte na másle a následně použijete jako přílohu nebo předkrm. Dobrým příkladem jsou ravioli.
Změňte barvu těstovin.
Můžete to udělat několika způsoby. Jestliže si těstoviny připravujete sami, můžete do těsta přidat různé ingredience, a pokud používáte hotové těstoviny, můžete je uvařit ve vývaru s patřičnou přísadou, aby nasály její barvu a chuť. Takto získáte těstoviny zelené (obarvené petrželí, bazalkou nebo špenátem), černé (olihňový inkoust), červené (přidáním papriky, sušených rajčat nebo řepy), hnědé (díky kaštanové mouce) nebo zlatavé (pomocí šafránu).
Předložte svá jídla originálním způsobem.
Použijte techniky prezentace jídel, které jídlům dodají neopakovatelný vzhled. Bílé talíře, misky se širokým okrajem, vhodně vytvarované těstoviny nebo servírovaní na „housenku“ představují některé z triků, které vám pomohou dosáhnout požadovaného efektu. Jíme totiž také očima. I jídlo s vynikající chutí vyžaduje vhodnou prezentaci.
Postarejte se o jedinečnost pokrmů.
Stále více lidí vyhledává jídla bez určitých specifických přísad, za něž jsou často ochotni i více zaplatit. Proto uvádějte, jestli jídlo splňuje dietetické požadavky. Bezlepkové a bezvaječné těstoviny, těstoviny vyrobené z mouky různého druhu jsou stále vyhledávanější. Nesmíme také zapomenout na „zeleninové“ těstoviny. Vegetti z mrkve, batátů, cukety nebo řepy představují skutečnou raritu, pro kterou můžete najít inspiraci v klasických italských jídlech.
Vytvořte v menu chutnou pozici.
A nakonec udělejte závěrečnou tečku. Krátkým a výstižným popisem v jídelníčku završíte svoje dílo. Občas je sice dobré používat sugestivní slova, ale všeho s mírou. Můžete díky nim působit na smysly (aromatický, šťavnatý), zdůraznit kvalitu (italský), nebo dokonce vyvolávat emoce (domácí, tradiční). Možná už však máte v jídelníčku jídlo, které vaši hosté milují? Seznamte s ním i jiné lidi a zúčastněte se soutěže!
Vaříme pro naše hosty. Pokud můžete, zeptejte se hostů na jejich dojmy, promluvte si také s číšníky, jaké jsou jejich názory, co se týče jídel, a vždy kontrolujte, co se vrací na talířích. Často se stává, že host, který jídlo reklamuje, přinese více cenných informací než ten, jenž jídlo chválí.